Skip to content

610 Deal RdAsbury Park, NJ 07712

Built 1958

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Aug 1, 1997

Property Information

Block40.03
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,908
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$675,400
83%
Improvement Value:$140,000
17%
Total Assessment$815,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,868+9.3%
2024$9,945+38.9%
2023$7,160-9.4%
2022$7,902+11.1%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft1,908DeedBook 5635, Page 779NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded8/12/1997

Property Built

Built

Year Built: 1958