Skip to content

72 Dwight DrAsbury Park, NJ 07712

Built 1961

Owner
---
Last Sale Price
$1,200,000
Last Sale Date
Nov 6, 2025

Property Information

Block40.04
Lot12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,199
Acreage0.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$790,200
74%
Improvement Value:$274,300
26%
Total Assessment$1,064,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,344+77.5%
2024$8,083-14.0%
2023$9,404-0.4%
2022$9,438-2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,200,000
Sq Ft2,199DeedBook 9765, Page 7013Recorded11/14/2025

Property Sale

Sale
$221,000
DeedBook 4726, Page 499

Property Built

Built

Year Built: 1961