Skip to content

702 Deal RdAsbury Park, NJ 07712

Built 1986

Last Sale Price
$1,225,000
Last Sale Date
Jun 18, 2024

Property Information

Block40.04
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,512
Acreage0.68

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$685,500
56%
Improvement Value:$531,700
44%
Total Assessment$1,217,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,108+20.4%
2024$14,212+16.0%
2023$12,254+1.2%
2022$12,107+11.2%
Property History

Property Sale

Sale
$1,225,000

From:

To:

Sq Ft2,512DeedBook 9692, Page 8374Recorded6/21/2024

Property Sale

Sale
$484,100

From:

To:

Sq Ft2,512DeedBook 9076, Page 3816Recorded8/8/2014

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 5394, Page 277

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

Sale
$132,500
DeedBook NaN, Page NaN