Skip to content

2914 Logan RdAsbury Park, NJ 07712

Built 1986

Last Sale Price
$990,000
Last Sale Date
Jun 5, 2025

Property Information

Block40.04
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,406
Acreage0.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$725,300
60%
Improvement Value:$486,400
40%
Total Assessment$1,211,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,132+5.0%
2024$15,357+17.2%
2023$13,099+3.7%
2022$12,633+11.4%
Property History

Property Sale

Sale
$990,000

From:

To:

Sq Ft2,406DeedBook 9743, Page 3743NU CodeFamily (1)Recorded6/20/2025

Property Sale

Sale
$499,000

From:

To:

Sq Ft2,968DeedBook 8313, Page 22Recorded1/5/2004

Property Sale

Sale
$232,000

From:

To:

Sq Ft2,968DeedBook 5652, Page 417Recorded9/25/1997

Property Sale

Sale
$187,500
DeedBook 5049, Page 21

Property Sale

Sale
$247,500
DeedBook 4689, Page 550

Property Built

Built

Year Built: 1986