Skip to content

12 Fairway LnAsbury Park, NJ 07712

Built 1979

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 12, 2022

Property Information

Block40.05
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,304
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$872,500
64%
Improvement Value:$496,400
36%
Total Assessment$1,368,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,953-5.7%
2024$16,911+37.0%
2023$12,342-2.7%
2022$12,683-0.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$298,000
DeedBook 5008, Page 814

Property Sale

Sale
$243,000
DeedBook 4689, Page 175

Property Built

Built

Year Built: 1979