Skip to content

905 Roseld AveAsbury Park, NJ 07712

Built 1961

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Apr 28, 2000

Property Information

Block40.08
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class16
Description2S-F-S-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,995
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$445,000
61%
Improvement Value:$283,100
39%
Total Assessment$728,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,908+10.5%
2024$8,967-9.0%
2023$9,857+11.6%
2022$8,834+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft1,995DeedBook 5932, Page 303Recorded5/10/2000

Property Sale

Sale
$171,000

From:

To:

Sq Ft1,995DeedBook 5582, Page 184NU CodeEstate / executor (10)Recorded3/10/1997

Property Sale

Sale
$208,000
DeedBook 4785, Page 524

Property Built

Built

Year Built: 1961