Skip to content

901 Roseld AveAsbury Park, NJ 07712

Built 1963

Last Sale Price
$528,000
Last Sale Date
Jul 29, 2021

Property Information

Block40.08
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class16
Description2S-F-2-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,788
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$434,300
70%
Improvement Value:$183,000
30%
Total Assessment$617,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,584+11.2%
2024$7,721-10.2%
2023$8,595+9.1%
2022$7,875-2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$528,000

From:

To:

Sq Ft1,788DeedBook 9535, Page 326NU CodeFamily (1)Recorded8/12/2021

Property Sale

Sale
$445,000

From:

To:

Sq Ft1,788DeedBook 8523, Page 6119Recorded12/10/2005

Property Sale

Sale
$347,500

From:

To:

Sq Ft1,788DeedBook 8324, Page 5336Recorded2/3/2004

Property Built

Built

Year Built: 1963