Skip to content

1014 Berkeley AveAsbury Park, NJ 07712

Built 1965

Last Sale Price
$657,000
Last Sale Date
Aug 9, 2023

Property Information

Block40.10
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class16
Description2S-F-S-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,907
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$462,800
71%
Improvement Value:$184,900
29%
Total Assessment$647,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,010+12.2%
2024$8,029-13.6%
2023$9,292+9.0%
2022$8,526-5.1%
Property History

Property Sale

Sale
$657,000
Sq Ft1,907DeedBook 9658, Page 5617Recorded9/5/2023

Property Built

Built

Year Built: 1965