Skip to content

1005 Roseld AveAsbury Park, NJ 07712

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 5, 2021

Property Information

Block40.11
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,468
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$332,000
66%
Improvement Value:$173,600
34%
Total Assessment$505,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,966-4.6%
2024$7,301-10.4%
2023$8,146+7.6%
2022$7,572+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$289,000

From:

To:

Sq Ft1,468DeedBook 9139, Page 2093Recorded11/6/2015

Property Built

Built

Year Built: 1966