Skip to content

418 Parker AveDeal, NJ 07723

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 25, 2016

Property Information

Block41
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class18
Description2S-B-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,135
Acreage0.77

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,264,000
62%
Improvement Value:$1,372,500
38%
Total Assessment$3,636,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$47,513+9.5%
2024$43,387+5.6%
2023$41,102+15.2%
2022$35,677+0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$188,000
DeedBook 4747, Page 254

Property Built

Built

Year Built: 1987