Skip to content

103 Parker AveDeal, NJ 07723

Built 1905

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 30, 2019

Property Information

Block46
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class18
Description2.5S-AL-O-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,942
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,752,000
72%
Improvement Value:$673,500
28%
Total Assessment$2,425,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,924+12.3%
2024$27,543-4.7%
2023$28,891+15.1%
2022$25,091+6.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,100,000

From:

To:

Sq Ft3,942DeedBook 9212, Page 109NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded2/6/2017

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 4762, Page 633

Property Built

Built

Year Built: 1905