Skip to content

40 Whale Pond RdOakhurst, NJ 07755

Built 2024

Last Sale Price
$690,000
Last Sale Date
Nov 16, 2020

Property Information

Block4
Lot4.02
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description2S-S-O-AG-1U
Dwellings0
ZoningR-4
Sq Footage---
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$731,800
24%
Improvement Value:$2,270,000
76%
Total Assessment$3,001,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$42,235+276.1%
2024$11,231+100.3%
2023$5,608-1.3%
2022$5,682+4.0%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2024

Property Sale

Sale
$690,000

From:

To:

DeedBook 9474, Page 4884NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/20/2021