Skip to content

15 Carole DrOakhurst, NJ 07755

Built 1956

Last Sale Price
$129,900
Last Sale Date
Oct 22, 1993

Property Information

Block5.02
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,675
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$648,900
76%
Improvement Value:$205,600
24%
Total Assessment$854,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,548-14.1%
2024$13,443+57.6%
2023$8,528-0.5%
2022$8,569+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$129,900
DeedBook 5260, Page 394

Property Built

Built

Year Built: 1956