Skip to content

34 Wallace AveOakhurst, NJ 07755

Built 2000
Vacant Land

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 4, 2015

Property Information

Block5.02
Lot21
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$606,100
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$606,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$268-6.8%
2024$287-22.2%
2023$369-1.3%
2022$374-2.4%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$32,000
DeedBook 4655, Page 817