Skip to content

11 Carole DrOakhurst, NJ 07755

Built 1956

Last Sale Price
$736,000
Last Sale Date
May 2, 2024

Property Information

Block5.02
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description1.5S-AL-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,424
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$648,900
78%
Improvement Value:$178,900
22%
Total Assessment$827,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,177-14.4%
2024$13,059+62.1%
2023$8,058-0.6%
2022$8,105+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$736,000

From:

To:

Sq Ft1,424DeedBook 9687, Page 2917Recorded5/7/2024

Property Sale

Sale
$281,000

From:

To:

Sq Ft1,424DeedBook 9102, Page 1636NU CodeBankruptcy (13)Recorded3/3/2015

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft1,732DeedBook 8596, Page 4123Recorded9/22/2006

Property Built

Built

Year Built: 1956