Skip to content

412 Lake AveOakhurst, NJ 07755

Built 2007

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Aug 22, 2018

Property Information

Block5.03
Lot22.02
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description2SSBIG
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage3,542
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$620,300
50%
Improvement Value:$620,000
50%
Total Assessment$1,240,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,116-12.1%
2024$19,483+31.8%
2023$14,783-0.6%
2022$14,865-0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$850,000

From:

To:

Sq Ft3,542DeedBook 9310, Page 4006Recorded9/5/2018

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 8592, Page 6669