Skip to content

405 West Park AveOakhurst, NJ 07755

Built 1966

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Dec 21, 1998

Property Information

Block5.03
Lot33
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,340
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$584,000
74%
Improvement Value:$205,400
26%
Total Assessment$789,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,678-14.0%
2024$12,411+50.3%
2023$8,257-0.4%
2022$8,291+1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1966