Skip to content

2 Carole DrOakhurst, NJ 07755

Built 1956

Last Sale Price
$501,836
Last Sale Date
Sep 30, 2020

Property Information

Block5.04
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,498
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$616,400
58%
Improvement Value:$454,600
42%
Total Assessment$1,071,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,267-12.1%
2024$16,224+97.6%
2023$8,212-0.5%
2022$8,251+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$501,836

From:

To:

Sq Ft1,498DeedBook 9453, Page 5989NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded10/30/2020

Property Built

Built

Year Built: 1956