Skip to content

104 Crosby AveDeal, NJ 07723

Built 2010

Last Sale Price
$1,450,000
Last Sale Date
Jun 30, 2008

Property Information

Block54
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,290
Acreage0.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,132,800
57%
Improvement Value:$1,582,600
43%
Total Assessment$3,715,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$48,765+12.8%
2024$43,248+2.5%
2023$42,179+13.3%
2022$37,236+2.9%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2010

Property Sale

Sale
$1,450,000

From:

To:

Sq Ft3,290DeedBook 8734, Page 1805NU CodeBankruptcy (13)Recorded8/1/2008

Property Sale

Sale
$2,000,000

From:

To:

Sq Ft3,742DeedBook 8486, Page 8857Recorded8/17/2005