Skip to content

340 Roseld AveDeal, NJ 07723

Built 1964

Last Sale Price
$252,000
Last Sale Date
May 12, 1998

Property Information

Block57
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class18
Description1S-F-R-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,363
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,586,300
86%
Improvement Value:$268,400
14%
Total Assessment$1,854,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,937+13.1%
2024$21,174-1.9%
2023$21,593+12.9%
2022$19,132+7.3%
Property History

Property Sale

Sale
$252,000

From:

To:

Sq Ft2,363DeedBook 5717, Page 562Recorded5/27/1998

Property Built

Built

Year Built: 1964