Skip to content

117 Sheridan AveDeal, NJ 07723

Built 1952

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Oct 25, 1986

Property Information

Block58
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class18
Description2S-B-S-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,150
Acreage0.64

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,116,600
81%
Improvement Value:$489,000
19%
Total Assessment$2,605,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$34,288+8.9%
2024$31,478+6.5%
2023$29,552+12.3%
2022$26,325+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 4707, Page 579

Property Built

Built

Year Built: 1952