Skip to content

583 N Edgemere DrAllenhurst, NJ 07711

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 18, 2008

Property Information

Block59
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,432
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,078,900
82%
Improvement Value:$442,300
18%
Total Assessment$2,521,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$34,645-3.1%
2024$35,750+118.8%
2023$16,336-0.4%
2022$16,396+2.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950