Skip to content

429 Lake AveOakhurst, NJ 07755

Built 1956

Owner
---
Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Dec 11, 2025

Property Information

Block5
Lot13
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,220
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$526,800
73%
Improvement Value:$199,800
27%
Total Assessment$726,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,811-27.0%
2024$13,435+51.8%
2023$8,850-0.4%
2022$8,888+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000
Sq Ft2,220DeedBook 9771, Page 698Recorded12/17/2025

Property Built

Built

Year Built: 1956