Skip to content

613 Blanchard PkwyAllenhurst, NJ 07711

Built 1951

Last Sale Price
$212,000
Last Sale Date
Mar 2, 1993

Property Information

Block61.03
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class16
Description1.5S-AL-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,285
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,061,500
78%
Improvement Value:$307,100
22%
Total Assessment$1,368,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,784+13.4%
2024$17,446+57.3%
2023$11,093-15.5%
2022$13,130+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook 5205, Page 380

Property Built

Built

Year Built: 1951