Skip to content

615 Blanchard PkwyAsbury Park, NJ 07712

Built 1956

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Oct 31, 2013

Property Information

Block61.03
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class16
Description1.5S-AL-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,838
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,023,500
75%
Improvement Value:$343,000
25%
Total Assessment$1,366,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,742+13.8%
2024$17,343+82.5%
2023$9,504-17.5%
2022$11,523+4.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft1,838DeedBook 9045, Page 9245NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/20/2013

Property Built

Built

Year Built: 1956