Skip to content

520 Wildwood RdAllenhurst, NJ 07711

Built 1956

Last Sale Price
$1,762,500
Last Sale Date
Nov 21, 2024

Property Information

Block61.06
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class16
Description2S-F-S-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,217
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,046,500
77%
Improvement Value:$319,300
23%
Total Assessment$1,365,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,918+2.7%
2024$18,424+41.5%
2023$13,024-0.4%
2022$13,081+6.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$1,762,500

From:

To:

Sq Ft3,217DeedBook 9715, Page 3164Recorded11/27/2024

Property Sale

Sale
$203,000

From:

To:

Sq Ft2,534DeedBook 5561, Page 749Recorded12/31/1996

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5264, Page 566

Property Sale

Sale
$217,500
DeedBook 4977, Page 131

Property Built

Built

Year Built: 1956