Skip to content

523 Palmer AveAllenhurst, NJ 07711

Built 1931

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Oct 11, 2005

Property Information

Block61.06
Lot13
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class16
Description1.5S-S-O-DG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,588
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$744,600
76%
Improvement Value:$231,600
24%
Total Assessment$976,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,478-10.5%
2024$15,061+38.5%
2023$10,872+6.4%
2022$10,222+6.6%
Property History

Property Sale

Sale
$590,000

From:

To:

Sq Ft2,588DeedBook 8508, Page 9064Recorded11/8/2005

Property Sale

Sale
$282,500

From:

To:

Sq Ft2,588DeedBook 5830, Page 843Recorded6/11/1999

Property Built

Built

Year Built: 1931