Skip to content

538 N Edgemere DrAllenhurst, NJ 07711

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 27, 1997

Property Information

Block61.06
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description2S-S-L-DG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,539
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$803,800
79%
Improvement Value:$211,600
21%
Total Assessment$1,015,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,981-13.7%
2024$16,197+44.3%
2023$11,223-0.6%
2022$11,293+7.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925