Skip to content

516 Wildwood RdAllenhurst, NJ 07711

Built 1928

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Jul 30, 2019

Property Information

Block61.06
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description2S-S-O-DG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,837
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$744,600
73%
Improvement Value:$275,600
27%
Total Assessment$1,020,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,104-16.7%
2024$16,921+45.8%
2023$11,607-0.6%
2022$11,673+7.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft1,837DeedBook 9369, Page 1761Recorded9/18/2019

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5304, Page 77

Property Built

Built

Year Built: 1928