Skip to content

611 Myrtle AveAllenhurst, NJ 07711

Built 1921

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Dec 3, 1990

Property Information

Block63
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class16
Description1.5S-S-O-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,753
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$739,500
82%
Improvement Value:$161,700
18%
Total Assessment$901,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,423-10.0%
2024$13,797+40.2%
2023$9,843+7.0%
2022$9,202+6.8%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5040, Page 842

Property Built

Built

Year Built: 1921