Skip to content

608 Myrtle AveAllenhurst, NJ 07711

Built 1950

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Aug 9, 2018

Property Information

Block66
Lot13
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class16
Description1.5S-AL-F-DG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,478
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$900,000
82%
Improvement Value:$197,500
18%
Total Assessment$1,097,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,082-2.5%
2024$15,475+43.0%
2023$10,822+10.9%
2022$9,755+10.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft1,478DeedBook 9309, Page 7392NU CodeUndivided interest (8)Recorded8/30/2018

Property Built

Built

Year Built: 1950