Skip to content

512 Myrtle AveAllenhurst, NJ 07711

Built 2007

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Mar 19, 2018

Property Information

Block67
Lot12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description2SFBIG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,211
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$925,000
63%
Improvement Value:$532,900
37%
Total Assessment$1,457,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,945-1.1%
2024$20,163+28.8%
2023$15,651+4.0%
2022$15,051+5.6%
Property History

Property Sale

Sale
$850,000

From:

To:

Sq Ft3,211DeedBook 9282, Page 5576Recorded4/13/2018

Property Sale

Sale
$575,000

From:

To:

Sq Ft3,211DeedBook 8952, Page 1423Recorded6/4/2012

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,560DeedBook 8106, Page 2899Recorded5/14/2002

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

Sq Ft1,560DeedBook 5648, Page 481Recorded9/12/1997