Skip to content

389 West Park AveOakhurst, NJ 07755

Built 1931

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 4, 2016

Property Information

Block6
Lot24
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-O-DG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,300
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$605,900
75%
Improvement Value:$197,200
25%
Total Assessment$803,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,696-11.8%
2024$12,133+61.1%
2023$7,532+1.9%
2022$7,395+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,280DeedBook 8386, Page 6601Recorded7/29/2004

Property Built

Built

Year Built: 1931