Skip to content

492 Monmouth RdAllenhurst, NJ 07711

Built 1905

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 23, 1997

Property Information

Block70
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class16
Description1S-F-O-DG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,042
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$574,000
81%
Improvement Value:$132,600
19%
Total Assessment$706,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,223-18.1%
2024$12,479+56.6%
2023$7,968+7.9%
2022$7,384+7.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1905