Skip to content

379 West Park AveOakhurst, NJ 07755

Built 1905

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 15, 2005

Property Information

Block7
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-O-DG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,122
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$390,100
75%
Improvement Value:$127,200
25%
Total Assessment$517,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,926-32.6%
2024$10,273+54.8%
2023$6,636-3.7%
2022$6,891+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1905