Skip to content

50 Old Farm RdOakhurst, NJ 07755

Built 1985

Last Sale Price
$857,500
Last Sale Date
Mar 5, 2002

Property Information

Block8.01
Lot12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description2S-F-O-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,414
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,212,500
72%
Improvement Value:$871,200
28%
Total Assessment$3,083,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$40,732+13.7%
2024$35,831-2.4%
2023$36,728+2.0%
2022$35,999+13.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$857,500

From:

To:

Sq Ft4,414DeedBook 8090, Page 1356Recorded3/12/2002

Property Built

Built

Year Built: 1985