Skip to content

28 Old Farm RdOakhurst, NJ 07755

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 18, 1996

Property Information

Block8.01
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description2S-F-O-AG-1U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage5,552
Acreage0.89

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,310,300
65%
Improvement Value:$1,241,700
35%
Total Assessment$3,552,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$45,949+11.0%
2024$41,384+1.1%
2023$40,937+3.9%
2022$39,394+12.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,100,000
DeedBook 5070, Page 776

Property Built

Built

Year Built: 1987

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 4647, Page 232