Skip to content

43 Old Farm RdOakhurst, NJ 07755

Built 1979

Last Sale Price
$1,875,000
Last Sale Date
Apr 16, 2018

Property Information

Block8.02
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description2S-F-O-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,308
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,111,500
57%
Improvement Value:$848,400
43%
Total Assessment$1,959,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,673+5.8%
2024$26,154-15.5%
2023$30,945-0.6%
2022$31,145-2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$1,875,000

From:

To:

Sq Ft3,308DeedBook 9284, Page 3246Recorded4/25/2018

Property Sale

Sale
$2,527,000

From:

To:

Sq Ft4,108DeedBook 8595, Page 2963Recorded9/18/2006

Property Built

Built

Year Built: 1979