Skip to content

287 Park AveOakhurst, NJ 07755

Built 1982

Last Sale Price
$1,000,000
Last Sale Date
Nov 20, 2003

Property Information

Block8.02
Lot14
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description2S-S-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,894
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,453,600
72%
Improvement Value:$940,400
28%
Total Assessment$3,394,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$38,716-15.5%
2024$45,842+9.8%
2023$41,735+1.8%
2022$40,979+12.6%
Property History

Property Sale

Sale
$1,000,000

From:

To:

Sq Ft3,894DeedBook 8320, Page 9796Recorded1/26/2004

Property Built

Built

Year Built: 1982