Skip to content

283 Park AveOakhurst, NJ 07755

Built 1974

Last Sale Price
$975,000
Last Sale Date
Nov 2, 2004

Property Information

Block8.02
Lot16
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description2S-S-L-1U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,984
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,137,300
63%
Improvement Value:$1,231,800
37%
Total Assessment$3,369,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$44,563+8.0%
2024$41,262+14.7%
2023$35,989+1.9%
2022$35,318+12.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$975,000

From:

To:

Sq Ft2,984DeedBook 8418, Page 7427Recorded11/30/2004

Property Sale

Sale
$730,000

From:

To:

Sq Ft2,984DeedBook 8212, Page 1092Recorded4/3/2003

Property Built

Built

Year Built: 1974