Skip to content

238 Howard AveLong Branch, NJ 07740

Built 1960

Last Sale Price
$459,000
Last Sale Date
May 9, 2019

Property Information

Block9.01
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-S-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,877
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$846,400
64%
Improvement Value:$475,700
36%
Total Assessment$1,322,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,293-0.6%
2024$17,391+15.9%
2023$14,999+27.9%
2022$11,731+9.6%
Property History

Property Sale

Sale
$459,000

From:

To:

Sq Ft1,877DeedBook 9347, Page 8287NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded5/13/2019

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,877DeedBook 9332, Page 4930NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded1/24/2019

Property Sale

Sale
$520,000

From:

To:

Sq Ft1,877DeedBook 8562, Page 986Recorded5/10/2006

Property Built

Built

Year Built: 1960