Skip to content

249 Perrine AveLong Branch, NJ 07740

Built 1966

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Jun 3, 2024

Property Information

Block9.02
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,678
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$735,000
79%
Improvement Value:$200,100
21%
Total Assessment$935,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,849+6.9%
2024$9,212-22.7%
2023$11,912+20.4%
2022$9,893+15.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$900,000

From:

To:

Sq Ft1,678DeedBook 9693, Page 5204Recorded6/26/2024

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft1,678DeedBook 9478, Page 2388Recorded1/29/2021

Property Sale

Sale
$414,000

From:

To:

Sq Ft1,678DeedBook 9256, Page 4956Recorded10/30/2017

Property Sale

Sale
$342,500

From:

To:

Sq Ft1,678DeedBook 8780, Page 5064NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/19/2009

Property Built

Built

Year Built: 1966