Skip to content

240 Alpern AveLong Branch, NJ 07740

Built 1961

Last Sale Price
$1,175,000
Last Sale Date
Aug 14, 2024

Property Information

Block9.02
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,808
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$735,000
68%
Improvement Value:$347,100
32%
Total Assessment$1,082,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,263+12.5%
2024$11,790-5.5%
2023$12,478+19.4%
2022$10,455+13.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1,175,000

From:

To:

Sq Ft1,808DeedBook 9701, Page 6652Recorded8/26/2024

Property Sale

Sale
$660,000

From:

To:

Sq Ft1,808DeedBook 9516, Page 8186Recorded6/2/2021

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft1,808DeedBook 8300, Page 9399Recorded11/19/2003

Property Sale

Sale
$159,900
DeedBook 4670, Page 653

Property Built

Built

Year Built: 1961