Skip to content

209 Perrine AveLong Branch, NJ 07740

Built 1919

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Jul 17, 2015

Property Information

Block9.03
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-DG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,925
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$919,300
66%
Improvement Value:$470,000
34%
Total Assessment$1,389,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,240+4.6%
2024$17,444-4.6%
2023$18,276+27.8%
2022$14,299+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft2,925DeedBook 9125, Page 4227NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded8/5/2015

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook 5260, Page 376

Property Built

Built

Year Built: 1919