Skip to content

251 Alpern AveLong Branch, NJ 07740

Built 1967

Last Sale Date
Oct 28, 2024

Property Information

Block9.04
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-DG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,848
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$733,000
72%
Improvement Value:$285,100
28%
Total Assessment$1,018,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,077+9.7%
2024$11,916-6.1%
2023$12,684+18.8%
2022$10,677+13.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1967