Skip to content

20 Elm AveLong Branch, NJ 07740

Built 1943

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jul 1, 2014

Property Information

Block9.04
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,092
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$754,600
66%
Improvement Value:$385,800
34%
Total Assessment$1,140,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,962+10.4%
2024$13,547-5.2%
2023$14,293+18.9%
2022$12,026+11.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft3,092DeedBook 9072, Page 3046Recorded7/9/2014

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 5207, Page 198

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 4941, Page 185

Property Built

Built

Year Built: 1943