Skip to content

46 Park BlvdAsbury Park, NJ 07712

Built 1951

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
May 2, 2019

Property Information

Block92
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class16
Description1.5S-AL-F-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,832
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$455,200
70%
Improvement Value:$199,000
30%
Total Assessment$654,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,985-4.5%
2024$9,407+14.6%
2023$8,208-0.4%
2022$8,244-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft1,832DeedBook 9347, Page 2008NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/8/2019

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5297, Page 912

Property Built

Built

Year Built: 1951