Skip to content

1408 Maple AveAsbury Park, NJ 07712

Built 1951

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Aug 31, 1988

Property Information

Block95
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class16
Description1.5S-AL-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,639
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$458,600
71%
Improvement Value:$185,200
29%
Total Assessment$643,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,839-4.1%
2024$9,221+13.4%
2023$8,128-0.4%
2022$8,165-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4878, Page 946

Property Built

Built

Year Built: 1951