Skip to content

34-36 Waverly PlRed Bank, NJ 07701

Built 1915

Last Sale Price
$627,000
Last Sale Date
Jul 19, 2019

Property Information

Block103
Lot21
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2F 1G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,436
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$501,500
49%
Improvement Value:$513,200
51%
Total Assessment$1,014,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,169+11.6%
2024$15,382+3.7%
2023$14,834+4.4%
2022$14,207+52.4%
Property History

Property Sale

Sale
$627,000

From:

To:

Sq Ft1,436DeedBook 9360, Page 2616Recorded7/30/2019

Property Sale

Sale
$274,648

From:

To:

Sq Ft1,436DeedBook 9321, Page 9774NU CodeLove & affection (2)Recorded11/27/2018

Property Sale

Sale
$577,500

From:

To:

Sq Ft2,872DeedBook 8429, Page 437Recorded1/15/2005

Property Built

Built

Year Built: 1915