Skip to content

38-40 Waverly PlRed Bank, NJ 07701

Built 1915

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 21, 2023

Property Information

Block103
Lot22
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,424
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$504,500
64%
Improvement Value:$282,400
36%
Total Assessment$786,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,034+18.6%
2024$10,990+6.2%
2023$10,351+2.9%
2022$10,056+4.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

Sq Ft2,872DeedBook 8235, Page 2030Recorded5/28/2003

Property Built

Built

Year Built: 1915